Дергачівська ЦБС підсумки 2012

Кількість користувачів – 19144
Кількість бібліотечного фонду ( всього ) – 373 953
Кількість книговидач ( всього ) –421 884

ЦБС надає безкоштовний доступ до Інтернету для користувачів бібліотеки, а також надається послуга Wi-Fi доступу до мережі.

Дергачівську централізовану бібліотечну систему було створено у 1977 році.

З 2010 року в Дергачівському районі впроваджено відзнаку «Гордість культури». Цього року серед номінантів була і завідувачка Гаврилівської бібліотеки-філії №11 Грудина Л.П. в номінації «За незламність духу».

Дергачівська центральна, центральна дитяча, Малоданилівська, Пересічанська бібліотеки-філії продовжують виконувати програму «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету ІІ».

В ЦБ було проведено 84 тренінги, підготовлено 26 рефератів, задовільнено 154 інфо-запитів. Проводились озвучені виставки, віртуальні екскурсії, подорожі по заповідних місцях Харківщини, по музеях світу, України( «Європейськими столицями», «Відомими бібліотеками Європи» і т.п.).

Інтернет – неодмінний помічник в організації масових заходів. Зареєстровано 950 відвідувань на сайт Дергачівської ЦБ.

В Дергачівській центральній бібліотеці разом з Дергачівським районним управлінням юстиції створено консультативний пункт по наданню правової допомоги населенню.

Бібліотеки системи взяли участь у районному конкурсі на кращий масовий захід з популяризації культурної спадщини. Завданням конкурсу було: розкриття злободенних проблем розвитку суспільного і культурного життя району; підвищення ролі бібліотек в популяризації культурної спадщини; використання нових форм роботи; стимулювання творчого підходу, пошук нестандартних рішень; зміцнення партнерства і взаємодій бібліотек ЦБС з місцевими краєзнавцями та установами, що здійснюють краєзнавчу діяльність; участь бібліотек в культурно – освітній і пропагандистській діяльності району. Кожна бібліотека проявила свій талант, уміння, оригінальність. Масові заходи бібліотек проведено на високому професійному та естетичному рівні . Це - свято дозвілля та хобі «Країна твоєї мрії» (Руськолозівська), зустрічі «Не хлібом єдиним…» (Малоданилівська) та «Безруківкою зветься село наше рідне» (Безруківська), літературно – музична композиція «Село і люди, події і факти» (Дворічнокутянська), тематичні вечори «Під чаром рідної землі» (Козачолопанська) та «Культурна спадщина українського народу» (Полівська); усний журнал «Спадщина українського народу» (Гаврилівська). Кращим визнано захід Вільшанських бібліотек - тематичний вечір «Культура – скарбниця українського народу». Місця серед бібліотек розприділились так: Вільшанська бібліотека для дорослих та Вільшанська бібліотека для дітей – І місце, Гаврилівська бібліотека - ІІ місце, Дворічнокутянська та Безруківська бібліотеки поділили ІІІ місце. Заохочувальними призами відзначені Козачолопанська, Руськолозівська, Малоданилівська бібліотеки- філії.

В 2012 році бібліотеки системи брали участь у районних проектах «Зробимо наш район квітучим» та «Разом до Євро 2012». Готували електронну презентацію «Візитна картка бібліотеки», матеріали для електронної карти бібліотек Харківської області. Брали участь у дослідженні «Стан охоплення бібліотечним обслуговуванням сільського населення Дергачівського району».

У цьому році Всеукраїнський день бібліотек святкували в центральній бібліотеці. Підводили підсумки районного конкурсу. Присутніх вітали голова Дергачівської держадміністрації Алексейчук В.В. , кандидат в народні депутати України Кацуба В.М. Бібліотеки, що посіли I місце в конкурсі отримали в подарунок набір комп’ютерної техніки, кольоровий принтер.

Новий рік починаємо з новорічних свят. Це конкурси – «Замість ялинки – зимовий букет» (Прудянська), «Прудянські вечорниці у світлиці», «Різдво Христове – свято всієї планети» (Цупівська), «З Новим роком , вся родина, з новим роком, вся країна», свята до дня Соборності України («Одна Україна і двох не буває»). До державних свят проводили такі заходи : літературні години «Вогненне слово Кобзаря», години духовності «Прийняття християнства – доленосна подія в історії нашої держави», цикли бесід «Наш стяг – пшениця у степах під голубим сплетінням неба», години запитань та відповідей «Буде в мирі й злагоді родина – буде жити моя Україна», вікторини «Моя країна – незалежна Україна» . Проводились Прощання з Букварем та посвята в читачі «В країні книжковій, в країні казковій». Для популяризації бібліотеки проводились конкурси «Кращий читач року», електронних презентацій бібліотеки (Пересічанська), вересневі зустрічі «Про книгу і бібліотеку» (Черкаськолозівська), турніри книгознавців «Три мудреці» (Солоницівська)

Продовжили роботу з учасниками Дергачівської літературної студії. В центральній бібліотеці відбулася презентація книг керівника студії Очеретянової Тетяни «Мій Харків починався з Барабашки» та Ніни Лебеденко «Соломинка моя». Малоданилівська бібліотека зібрала в своїх стінах літературну еліту селища. Ці зустрічі надихнули на проведення тематичного вечора «Не хлібом єдиним». Любителі поезії проводять зустрічі в одноіменних клубах за інтересами в Слатинській і Вільшанській дорослій бібліотеках. Проводилась робота по військово-патріотичному вихованню. Це – години пам’яті «Пам’ятні дні. Афганська війна», виставки фотографій односельчан «Так закінчилась війна», зустрічі з ветеранами «Безсмертним подвигом своїм вони прославили Вітчизну», «Подвиг, непідвладний часу», уроки мужності «Шляхами партизанської слави», заходи «Батьківщину – мати умій захищати». В цьому році Дворічнокутянська бібліотека брала участь в обласному заході, присвяченому першому Петергофському десанту в роки Великої Вітчизняної війни, в якому воював дворічнокутянець Товстяк І.В. Жителі села вітали делегацію ветеранів з Санкт-Петербургу (за сценарієм, написаним Дворічнокутянською бібліотекою-філією).

Великою популярністю користуються години, уроки народознавства. Неодноразово в бібліотеках демонструвались предмети старожитностей, вишивки, поробки читачів. Так, в Черкаськолозівській бібліотеці діє виставка «З бабусиного буфета», в Ліснянській – «З бабусиної скриньки», як додаток до уроків народознавства «Хай стелиться Вам доля рушниками», уроків здоров’я «Життя без ліків», «Органічне землеробство». Проведено свято – інсценування Слобожанського ярмарку (Цупівська, Дубівська бібліотеки), в Мануїлівській – усний журнал «В океані рідного народу відкривай духовні острови», урок народознавства «Криниці мого дитинства» (Солоницівська). В інших бібліотеках оформлені постійно діючі виставки «Робимо дива своїми руками» (Дворічнокутянська, Цупівська, Мануїлівська, Руськолозівська). Останнім часом бібліотеки беруть активну участь в районних святах. Це свята – «Козацька родина» (м.Дергачі), Масляна (с. Малі Проходи), в Слобожанському ярмарку (м.Харків). Проводять фольклорні свята - Івана Купала «Ой, пустила віночок на биструю воду»( Мануїлівська, Протопопівська, Козачолопанська, Прудянська); Дні села – свята «Моє село, тобі цвісти». Беруть участь в організації та проведенні мітингів, присвячених державним святам.

Традиційними вже стали конкурси малюнка на асфальті «Хай щасливі будуть діти», які організовують Прудянська, Токарівська і Протопопівська бібліотеки. Великопроходівська , Солоницівська, Подвірська бібліотеки проводять конкурси на кращого знавця літературних героїв, вікторини «Історія Чемпіонатів Європи по футболу», міні – фестивалі «Квіти рідного краю».

Стабільно діють клуби за інтересами – театральна вітальня «Джерельце» (Полівська , Дворічнокутянська), ляльковий театр «Казка» Козачолопанської бібліотеки виступає в школі, дитсадку, «Дозвілля» (Руськолозівська, Дубівська), «Господарочка» (Малопроходовська) та інші. Щороку проводяться Посвяти в читачі в кожній бібліотеці-філії та робота в літніх таборах (конкурси «Лідер літніх читань»). Великою популярністю користуються заходи під загальною назвою «Екологіними стежками». В цьому напрямку активно працюють Цупівська, Дубівська, Шовкоплясівська, Черкаськолозівська, Великопроходівська бібліотеки.

В системі немає бібліотечних пунктів, тому кожного четверга та суботи бібліотеки обслуговують людей похилого віку та інвалідів вдома. Для людей похилого віку організовувались зустрічі «Раз добром зігріте серце вік не охолоне» (Токарівська), «Життєвий листопад» (Слатинська)

Деякі бібліотеки є учасниками ансамблів – Протопопівська – «Надія», Вільшанська – «Червона калина», Мануїлівська – «Надвечір’я», Прудянська – «Мереживо». Співочі гурти неодмінні учасники масових заходів бібліотек.

Для популяризації екологічних знань проводились екологічні години «Наша планета – колиска життя», свята відлітаючих птахів, акції «Турбота людей про птахів і звірів узимку», конкурси малюнка «Літо – це здорово», прес – калейдоскоп «Треба горнутись нам до Землі, на ній ми не перші і щоб не останні» (ЦБ), виставки – композиції «Осінь чарує красою» (Малоданилівська), виставки – гербарії «Ці квіти і трави із рідного краю» (Руськолозівська), віртуальна подорож «Зоологічний калейдоскоп» (Пересічанська).

Проводились літературні мандрівки рідним краєм (Гаврилівська, Прудянська, Пересічанська), літературні зустрічі (Малоданилівська), пісенні посиденьки «Музичний фольклор рідного краю» (Подвірська), бліц – опитування «Улюблені книги моєї родини» (Полівська), конкурси фантастичних історій «Контакт з інопланетянами» (Солоницівська).

Для популяризації здорового способу життя проводили уроки здоров’я «Бути здоровим – жити в радості» (ЦБ), оформляли виставки – реклами «Рецепти довголіття і бадьорості». Проводили правові години «Закон суворий , але це – закон», години роздумів «Сьогодні згубна звичка – завтра злочин».

Додаткові матеріали можна знайти на сайті Дергачівської централізованої бібліотечної системи.

Робота бібліотек системи освітлювалась на сторінках районної газети «Вісті Дергачівщини», міської «Рідне місце», місцевих газетах. На сторінках газети «Вісті Дергачівщини» є рубрика «Вісті з бібліотек». Опубліковано 41 статтю про роботу бібліотек. Пишуть і самі бібліотекарі, і читачі, не тільки про роботу бібліотек, а й дякують завідувачам за їх активну життєву позицію. Цікаві матеріали присвячено участі бібліотек в районному конкурсі з популяризації культурної спадщини, святкуванню Всеукраїнського дня бібліотек. Активно дописують до газети Малоданилівська, Козачолопанська, Пересічанська, Гаврилівська, Вільшанські (для дорослих та дітей), Цупівська, Дубівська, Руськолозівська, Ліснянська, Солоницівська. Розгорнуту, цікаву статтю написав почесний громадянин Дергачівського району М.Зінченко про Пересічанську бібліотеку («О любви к книгам» Вісті Дергачівщини.-2012-№39). Треба відзначити, що бібліотеки системи та газета «Вісті Дергачівщини» давно і плідно працюють разом.

Кiлькiсть переглядiв: 471

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.